Ana Sayfa / Ruh Sağlığı / Unutkanlık nasıl giderilir? Çözüm yolları nelerdir
unutkanligi-onlemek-icin-9-onlem

Unutkanlık nasıl giderilir? Çözüm yolları nelerdir

Öncelikle unutkanlığı yok edebilmek için her gün egzersiz yapmaya çalışın. Bir günde 30 ila 45 dakika arasında, haftada en az 4 gün boyunca yürüyün, iş saatleri esnasında daha çok aktif olun, yakın yerlere arabanız ile gitmeyin. Özellikle yürümek beyin sağlığını olumlu yönde etkilediğini gösteren çok sayıda kanıtı bulunmaktadır. Beynin yeni yetenek kazanabilmesi için düzenli ve ılımlı egzersizler yapılmalıdır. Elinizden geldiğince yürümeye çalışın. Unutkanlık kabusunuz olmasın.

Stresinizi dizginleyin

kontrol altında tutun. İyi yönetilen stres dikkati yoğunlaştırır ve odaklanmayı arttırır. Uzun süreli ve aşırı stres dikkati yok eder, unutkanlığı tetiklere, kortizol hormonunu yükselterek beynin bellek için önemli bölümlerinde hasar oluşturur.

Kullanılan ilaçlara dikkat edin.

Beyni etkileyen ilaçlar doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır. Depresyon giderici, uyku verici, ruhsal gevşetici ilaçlara hekim önerisi olmadan başlamayın.

Vitaminlerden yararlanmaya çalışın. 

C ve E vitaminleri antioksidan vitaminlerin, selenyum gibi serbest radikal avcısı minerallerin hücreleri oksitlenmekten koruyan güçlerinden faydalanabilirsiniz. Yeterince B ve  B12 vitamini aldığınızdan emin olun. Dengeli bir beslenme yaşlılıkta vitamin eksikliğine yol açabileceğini unutmayın

Hayata bağlanın. Huzurunuzu korumaya bakın. Aileniz, dostlarınız, işiniz, vatandaşlık bağlarınıza, inancınıza daha sıkı bağlanmalısınız. İnsanlarla daha çok beraber olun, aileniz ve arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler kurun ve sosyal aktivitenizi çoğaltmaya çalışın. Sosyal bağlılıkları sağlam olan yaşlılarda bellek fonksiyonları bozulmadığı görülmektedir. Sosyal ilişkiler bir taraftan zihinsel egzersizleri yoğunlaştırır.

Hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği sorununu önlemeye çalışın yada kontrol altında tutun. Kalbiniz için kötü olan şey beyniniz için de kötü olduğunu bilin.

Uykunuzu dikkat edin. Dengeli bir uyku sizin için daha iyi olacaktır.Günde en az 8 saat uyku alınması gerekmektedir.Beynimizdeki bilgilerin pekiştirilmesinin uzun süreli belleğin en önemli desteği olduğu bilinmektedir.

Yeni konular öğrenmeye çalışın, kendinizi bu kadar bildiğim şey yeter deyip dışarıdan gelen bilgilere duyarsız kalmayın. Yeni sporlar, hobiler, araştırma alanları, heyecan yaşatan problemler, ezberleye bileceğiniz şiirler ve yeni diller beyniniz için en güçlü vitamin kaynağıdır.Tembel olmayın ve zihninizi sınırlamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir