Ana Sayfa / Hastalıklar / Tekrarlayan Mide Ağrısının Arkasındaki Nedenler Nelerdir?
Tekrarlayan Mide Ağrısının Arkasındaki Nedenler Nelerdir?

Tekrarlayan Mide Ağrısının Arkasındaki Nedenler Nelerdir?

Mide ağrısı, sık görülen ve sinir bozucu bir sıkıntıdır ve hepimize de oldu. Genellikle, mide krampları ve rahatsızlık, sindirim bozukluklarını gösterir. Ama sonra art arda yükselen ve yükselen keskin ve delici bir acı var, sizi alarmlandırabilir. Bu tür acılara uzun zamandır şahit olduysanız, özellikle mide ağrınıza bulantı, kusma ve oryantasyon bozukluğu eşlik ederse, doktora gitme zamanıdır.

Mide Ağrısına ne sebep olabilir?

İşte gelip giden mide ağrısının ardındaki muhtemel birkaç sebep:

1. Apandisit –

Bazen bir karın organı olan ek, şişer ve bu, şiddetlenen ve üreyen bıçaklama ağrılarına neden olabilir. Ağrı genellikle karın alt sağ tarafında ortaya çıkar. Şişkinlik ve kusma gibi başka semptomlar olabilir . Semptomlar, hemen ekte şiştikten hemen sonra ortaya çıkmaya başlar. Bir doktordan yardım isteyin, çünkü şişmiş bir ek, patlayabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

2. Yumurtalık Kistleri –

Kadınlarda mide ağrısını çekmenin yaygın bir nedenidir çünkü kadınların ezici çoğunluğunun yumurtalık kistleri vardır. Genellikle zararsızdırlar. Ama bazen büyürler ve bu ağrıyı tetikledikleri zamandır.

Bu gibi durumlarda, ağrının merkez üssü yumurtalıkların olduğu alt karnındadır. Ayrıca karnınızdaki şişkinliği ve baskı hissini fark edebilirsiniz. Sıcak kompresleri ağrı ile başa çıkmak için geçici bir önlem olarak kullanabilirsiniz.

3. Safra Taşı –

Bazen bilirubin veya kolesterol safra kesenizin içinde taş şeklindeki nesneler oluşturmak için birikir. Safra kesenizin kanalını bile tıkayabilirler ve bu durum yoğun çekim ağrısına yol açar. Safra kesesi taşlarının diğer göstergeleri gözlerde sarımsı bir belirti, bulantı, kusma, terleme ve ateş . Rahatsızlığı hafifletmek için nane veya zerdeçal çayını yudumlayabilirsiniz.

4. İrritabl Bağırsak Sendromu –

Her yemekten sonra midenizde ağrı hissederseniz, İrritabl Bağırsak Sendromu olduğunu bileceksiniz. Veya ağrı günün belirli zamanlarında ortaya çıkabilir. Bu hastalığın diğer semptomları; dışkıya eşlik eden ağrı, dışkıda mukus varlığı, ishal ve şişkinliktir.

5. İdrar Yolu Enfeksiyonu –

İYE çok zor bir hastalıktır. Genellikle enfekte olmuş mesanedir, ancak gerçekte, kanalın herhangi bir kısmı enfeksiyonun ağırlığını taşıyabilir. Sadece karın bölgesinde ağrıyı tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda idrar yaparken yanma hissi hissedebilirsiniz.

6. Peptik Ülser –

Bu ülser midenin iç yüzeyinde gelişir. Belirli ilaçların uzun süre kullanılması, gelişmesine neden olabilir. Kendi başlarına kaybolmazlar ve karnınızda sürekli yanma hissi uyandırırlar.

Diğer bazı Mide Ağrısı kaynakları olabilir …

Gastroenterit
Yiyecek alerjisi
Yumurtlamadan kaynaklanan ağrı
Gelen ve giden karın ağrısını göz ardı etmek gelecekte tıbbi komplikasyonlara yol açabileceğinden, yukarıda belirtilen hastalıklardan herhangi birinin karın ağrınızın kökeninde olup olmadığını öğrenmek için gerçekten bir doktora danışmalısınız. Bazılarının acil tıbbi tedaviye ihtiyacı var. Belirtiler daha belirgin hale gelene kadar beklemeyin, çünkü ne kadar beklerseniz, tamamen iyileşmeniz o kadar uzun sürer.

Check Also

Beyin hastalığı olan Niemann – Pick nedir?

Niemann – Pick , vücutta lipit metabolizmasının da, yağ dalak, akciğer, karaciğer ve kelik iliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir