Tarçın yararları nelerdir?

Tarçının yararları nelerdir?

Sıcak kokusu ve baharatlı lezzeti ile tanınan tarçın bitkisinin kabuğu hem baharat hem de ilaç olarak yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Modern alternatif tıpta, uygulayıcılar tarçın tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi kronik durumlar için doğal bir tedavi olarak görüyorlar. Tarçın kabuğu takviyelerinin kullanımını destekleyen kanıtlar sınırlı olsa da, bu ürünler sağlıklı bir yaşam tarzına yardımcı olabilir. Özellikle tıbbi bir durumunuz varsa tarçın kabuğu takviyelerini kullanmadan önce bir doktora veya diyetisyene danışın.

Tarcının beslenmeye faydası

Tarçın kabuğu, bazı önemli besinsel faydalarla ilişkilidir. USDA Ulusal Besin Veri Tabanı, tarçın, K vitamini ve demir gibi bir mikro besin kaynağı ve aynı zamanda bir kalsiyum, manganez ve diyet lifi kaynağı olduğunu bildirmektedir. 1 çorba kaşığı tarçın porsiyonu, önerilen günlük 2 miligram alımın neredeyse yüzde 75’i olan 1.4 miligram manganez içerir. Manganez MedlinePlus.com’a göre osteoporoz, anemi ve adet öncesi sendrom belirtilerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Tarçın, yağ ve şeker açısından doğal olarak düşüktür ve şeker, yağ veya kalori içeriğini arttırmadan yemeğe lezzet ve lezzet katabilir.

Antioksidan Etkileri

Tarçın kabuğunun besleyici ve tıbbi yararlarının çoğu, güçlü antioksidan kapasitesiyle ilgilidir. Antioksidanlar, canlı hücreleri serbest radikallerle ilişkili hasarlara karşı koruyan bileşiklerdir – kirlilik, zayıf beslenme, sigara dumanı ve strese tepki olarak üretilen yüksek oranda reaktif oksijen molekülleri. 2009 yılında “Amerikan Beslenme Fakültesi Dergisi” nde yayınlanan bir araştırma, fazla kilolu insanların tarçın takviyesi alırken daha az serbest radikal hasarı yaşadıklarını gösterdi. Serbest radikallerin etkilerini bloke ederek tarçın gibi antioksidanlar, kardiyovasküler hastalıkları ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Diyabet Yönetimi

Tarçın naturopatide, kan dolaşımında tehlikeli olarak yüksek düzeyde glikoz veya şekere neden olabilecek ciddi bir tıbbi durum olan tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılır. Amerikan Diyabet Derneği 2003 yılında yayınlanan “Diyabet Bakımı” nda, günlük 1-6 gram tarçın dozunun kan şekeri seviyesini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirten küçük çaplı bir çalışmanın bulgularını yayınladı. Bu bulgular cesaretlendirici fakat sonuç vericiydi; Cinnamonun diyabet için alternatif veya tamamlayıcı bir tedavi olarak etkinliğini kanıtlamak için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kolesterol Azaltma

Amerikan Diyabet Derneği, tarçın kullanan diyabetik hastaların kolesterol ve trigliserit seviyelerinde azalma yaşadığını, plasebo alanların ise bu etkileri yaşamadığını söyledi. Tarçın’ın kan şekeri üzerindeki etkilerini gösteren “Diyabet Bakımı” nda yapılan aynı çalışmada, tarçın kullanımının trigliseritleri yüzde 30, LDL veya kötü kolesterolü yüzde 27 ve toplam kolesterolü yüzde 26 azalttığı gösterilmiştir. Çalışma, HDL’de veya iyi kolesterolde bir değişiklik göstermedi.

Rastgele Haber

Brokoli’nin 10 Faydası

1. Kanserle Mücadele için brokoli Brokoli, özellikle meme kanseri için istisnai antikanser özelliklere sahiptir. Glukozinolatlar, özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir