Sağlıklı Beslenerek Ayda 5 Kilo Nasıl Verebiliriz ?

İnsanların belki de en çok karşılaştığı ve çözüm aradıkları sorun, kiloları ile ilgili olan sorunlardır. Oldukça sabır gerektiren ve zamanla alışkanlıklarımızı değiştirmemiz karşılığında kilo vermenin, azimli ve istikrarlı olmaktan geçtiğini bilmeliyiz. Hantallık (Umursamazlık) ve isteksizlik yüzünden hareketsizliğe dayalı olarak ortaya çıkan kilo sorunlarıyla başa çıkabilmek için insanlar kestirme yöntemler kullanarak bunun yollarını araştırıyorlar. Bu yöntemler dilden dile dolaşan diyet listeleriyle dolup taşmış durumda ve bu yöntemleri uygulayan kişiler metabolizmalarını altüst duruma getirmelerine neden oluyor. Yaptıkları diyetler uyguladıkları yöntemler uzun dönemli kilo kayıpları oluşturmayıp beden sağlıklarından da oluyorlar.

Kahvaltıya Önem Vermelisiniz


Dengeli ve yeterli bir kahvaltıyla sabah saatlerin de metabolizmanın hızlı çalışmasından faydalanılarak yağ yakmada güne 1-0 önde başlarsınız. Hamur işlerinden uzak durmalısınız. İçerisinde su bulunduran domates, salatalık gibi sebzeler tüketmeli ve az yağlı peynir seçiminde bulunmalısınız. Bol miktarda yeşillik tüketmeyi de ihmal etmemeliyiz. Sofranız da 1-2 dilim kepekli ekmek bulundurmayı da unutmayın.

Gün İçinde Altı Öğün Yemek Yemelisiniz

Az ve sık beslenmelisiniz 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde besinlerinizi 6 öğüne bölün ve besin içerisinde oluşan termojenik ( ısı enerjisi ) ile sindirimi kolaylaştırın. Bu yöntem ile vücudunuzda bulunan kas ve su yerine yağlarınızı eritmeye başlarsınız. metabolizma hızlı çalışmaya başlar ve mide kapasitesi küçülerek hazmı kolaylaştırır. Daha çok yeme ihtiyacınız azalır. Eğer uzun süreli kendinizi aç bırakırsanız vücut besinleri depolar ve çalışma hızı azalır ve daha çok yeme ihtiyacı artar.

Minimum 15 Dk Sofrada Kalın

Yemek yerken hızlı ve yavaş yemenin bile kilo almaya yönelik etkisi bulunmakta, bu beynimizin bize olan oyunudur. Hızlı yemek yenildiğinde beyinde tokluk hissi oluşmaz ama mideniz dolmuştur.Aksine halen kendinizi aç hissedersiniz. Bu yüzden yemek yerken acele etmeyin.

Yoğurdu Bolca Tüketin

Yapılan araştırmalarda yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum yağ yakmada önemli rol oynuyor. Öğle yemeklerinizde ve akşam yemeklerinizde yaklaşık bir su bardağı ( 200ml ) yoğurt tüketirseniz, hem vücudunuzda ki yağ oranı azalır hemde kemikleriniz güçlenir.

Yeşil Çay Kilo Vermede Önemli Nokta

Yeşil çay içerisinde bulunan kateşinlerin kiloyu azalttığını ve günde 2 ila 4 kupa arası şekersiz olarak içilmesi kilo vermenizde etkisi büyük olacaktır.

Bol Bol Eğersiz Yapmalısınız

Özellikle sabahları mutlaka tempolu yürüyüşler yapmalısınız ( yaklaşık 45 dakika ) ve vücudunuzda yağ oranının fazla olduğu bölgelere yönelik haftada en az üç kez olması şartı ile egzersizler  yapın.

Mutlaka Uykunuzu Almalısınız

Eğer düzenli uyumaz iseniz kilo almaya başlarsınız. Bunun nedeni vücudumuzda bulunan bazı hormonların düzensiz uyku nedeniyle yapısını bozmaktan kaynaklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir