Moringa Yapragı

Moringa Yapragının 16 Faydası

Moringa ağacı ‘mucize ağacı’ olarak da bilinir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Ağacın yaprakları, meyvesi, özü, yağı, kökleri, kabuğu, tohumları, kabukları ve çiçekleri tıbbi özelliklere sahiptir. Ağacın ürünleri birçok kullanım alanına sahiptir. Aynı zamanda ‘baget ağacı’ olarak da bilinir. Daha çok Asya, Afrika ve Güney Amerika’da bulunur.

Moringa Yapraklarının Besin Değerleri Yüksek

Moringa yaprakları besleyici olarak çok zengindir, havuç, portakal ve hatta sütü besin değeri bakımından geride bırakırlar . Yapraklar, Hint mutfağında çok yönlü oldukları için birçok kullanım alanı bulur ve diyete birçok şekilde dahil edilebilir. Onları meyve suyuna eklemek ve tavada kızartılmış bir sebze olarak kullanılabilir. Doğal formlarında tüketildiğinde, moringa yapraklarının hiçbir yan etkisi yoktur. Moringa yapraklarının sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 1. Vitamin ve Mineral Zengini

Moringa yaprakları A, C, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B6 ​​ve Folat vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor ve çinko bakımından da zengindirler.

 1. Amino Asitlerce Zengin

Moringa yaprakları, proteinlerin yapı taşları olan amino asitler bakımından zengindir. İçlerinde 18 tip amino asit bulunur ve bunların her biri refahımıza önemli katkı sağlar.

 1. Enflamasyonla Mücadele

Moringa yaprakları, izotiyosiyanatların varlığından dolayı doğada antienflamatuvardır . Kanser hücrelerinin gelişiminde hüküm sürdüğü bilinen niazimisin var. Enflamasyon, kanser, artrit, romatoid artrit ve birçok otoimmün hastalık gibi birçok hastalığın kök nedenidir. Bir yaralanma veya enfeksiyon yaşadığımız zaman, vücutta artan iltihap vardır. Temel olarak, travmaya karşı koruyucu bir mekanizmadır, ancak yanlış yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme nedeniyle, vücutta iltihaplanma artabilir. Uzun süreli inflamasyon kronik sağlık sorunlarına yol açar. Moringa yapraklarını yemek iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

 1. Antioksidanlar açısından zengin

Moringa yaprakları antioksidan özelliklere sahiptir ve çevrede bulunan serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar. Serbest radikallerin neden olduğu hasar, tip 2 diyabet, kalp problemleri ve Alzheimer gibi birçok kronik hastalıktan sorumludur. Moringa yaprakları serbest radikallere karşı etkili olan C vitamini ve beta-karoten bakımından zengindir. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olan bir antioksidan olan Quercetin vardır. Moringa yapraklarında bulunan diğer bir antioksidan, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olan Klorojenik asittir.

 1. Düşük Kan Şekeri Seviyeleri

Sürekli yüksek kan şekeri seviyeleri, bireylerde diyabet gelişimine yol açar. Diyabet, sırayla, kalp problemlerine ve vücutta organ hasarına neden olabilir. Bunu önlemek için kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak iyidir. Moringa yaprakları, izotiyosiyanatların varlığından dolayı kan şekeri seviyelerini stabilize ettiği için mükemmel bir kaynaktır.

 1. Kolesterolü Düşürür

Yulaf, keten tohumu ve badem dışında, moringa yaprakları yüksek kolesterole karşı güvenilir bir ilaçtır. Kolesterol, insanların kalp hastalıklarından muzdarip olmasının ve moringa yaprağı yemenin ana nedeninin, yüksek kolesterol seviyelerine karşı kayda değer bir iyileşme gösterdiği bilinmektedir.

 1. Karaciğer korur

Tüberkülozu olanlar, tüberküloz ilaçların olumsuz etkilerini azalttıklarından moringa yapraklarından büyük ölçüde faydalanabilirler. Yapraklar karaciğer hücrelerinin onarımını hızlandırır. Yapraklar, karaciğere oksidatif hasara karşı koruyan ve hatta azaltabilecek yüksek konsantrasyonda polifenollere sahiptir. Karaciğerdeki protein seviyelerini arttırırlar. Karaciğer kan detoksifikasyon, yağ metabolizması ve besin emilimi bölgesidir ve yalnızca karaciğer enzimleri normalse düzgün çalışabilir. Moringa yaprakları bu karaciğer enzimlerini stabilize eder.

 1. Arsenik Toksisitesine Karşı Korur

Dünyanın birçok yerinde, arsenik kirliliği yaygın bir sorundur. Arsenik, sistemimizdeki yolunu özellikle pirinç olmak üzere birçok gıda maddesi ile buldu. Bu elemente uzun süre maruz kalmak, kanser ve kalp hastalığının gelişmesine yol açabilir. Laboratuar hayvanları üzerine yapılan araştırmalar, moringa’nın arsenik toksisitesinin etkileriyle mücadele ettiğini göstermiştir.

 1. Mide için iyi

Moringa yaprakları sindirim bozukluklarına karşı faydalıdır. Kabızlık, şişkinlik, gaz, gastrit ve ülseratif kolit muzdarip olanlar diyetlerine Moringa yaprakları eklemelidir. Yaprakları, onları sindirim bozukluklarına karşı ideal bir ilaç haline getiren antibiyotik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Yapraklardaki yüksek B vitaminleri bile sindirimi artırmada yardımcı olur.

 1. Kemik sağlığını iyileştirir

Moringa yaprakları zengin kalsiyum ve fosfor kaynaklarıdır. Her iki element de iyi kemik sağlığı için gereklidir. Moringa yaprakları antienflamatuvar bir doğaya sahip olduklarından, artrit ile savaşmaya yardımcı olurlar ve zarar görmüş kemikleri bile iyileştirebilirler .

 1. Antiseptik

Moringa yaprakları antiseptiktir ve birçok bakteriyel enfeksiyonla savaşır. Yara iyileşmesine karşı bile faydalıdırlar ve morluklar, küçük kesikler ve pıhtılaşma sürelerini kısalttıkça çabuk yanarlar.

 1. Emzirmeyi Geliştirir

Geleneksel Ayurveda tıbbında, emziren annelerde laktasyonu artırmak için moringa yaprakları kullanılmıştır. Zengin bir protein kaynağı, önemli vitaminler ve gerekli besinler oldukları için, moringa yaprakları tüketmek anne ve bebeğin sağlığı için çok iyidir.

 1. Kilo Yönetiminde Yardımlar

Moringa yaprakları vücutta yağ yakımını arttırır . Enerji rezervlerini tüketmeden kişiyi zayıflatırlar. Bu kişinin yüzdürücü ve besleyici hissetmesini sağlar. Yiyecek arzusunu azaltır ve metabolizmayı arttırır. Ayrıca kolesterolü düşürürler.

 1. Cilt ve saç için iyi

Bol miktarda antioksidan ve besin maddesi nedeniyle, moringa yaprakları cilt ve saçların sağlığını ve görünümünü iyileştirir. Cilde esneklik kazandırır ve saçlara parlaklık kazandırır. Moringa yapraklarında bulunan antioksidanlar ciltte ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yaklaşık 30 antioksidan var. Sadece bu değil, kafa derisine uygulandığında bir moringa hamlesi bırakır ve saç kepeği azaltır ve canlandırıcı ve cansız, cansız saçlara sıçrama yapar. Yapraklar ayrıca saç köklerini de güçlendirir. Ayrıca sivilce eğilimli ciltler için iyidirler. Bu yüzden moringa yaprakları birçok kozmetik ürününün bir parçası. Cilt tonunu iyileştirir ve arındırıcı doğaları ve terapötik özellikleri nedeniyle parıltı katarlar.

 1. Sinir Sistemi için iyi

Moringa yapraklarının kullanımına karşı olumlu sonuçlar verdiği birçok sinir bozukluğu olduğu bilinmektedir. Beyin sağlığını destekler ve nöro arttırıcılar olarak çalışırlar. Yüksek E ve C vitamini konsantrasyonu, nöral dejenerasyonla mücadele eder ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Migren geçiren veya tekrarlayan baş ağrıları çekenler düzenli olarak moringa yaprakları yemelidir. Bu yapraklar, aynı zamanda, hafıza, ruh hali ve uyaran-tepkisi için önemli olan serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi nörotransmiterlerin üretimini stabilize ettiklerinden, ruh hali dengeleyici olarak da çalışırlar.

 1. Detoksifikasyon için iyi

Moringa yaprakları doğal temizleyicilerdir ve sistemi detoksifiye etmeye yardımcı olurlar. Bu vücudun korunmasına yardımcı olur ve çeşitli enfeksiyonlara karşı bağışıklığı arttırır. Ayrıca vücuttaki enerji seviyelerini arttırırlar.

Sonuç

Moringa yaprakları güçlü bir besin kaynağı sağlar ve antienflamatuvar bir doğaya sahiptir. Hücresel sağlık koruyucu özellikleri ile birlikte antioksidan özellikleri, onları yeni bir ‘süper besin’ yapar. Enflamatuar enzimlerin üretimini ve düşük şeker seviyelerini baskılarlar. Zengin sağlık yararlarından yararlanmak için bunları diyetinizin düzenli bir parçası haline getirin.

Rastgele Haber

Brokoli’nin 10 Faydası

1. Kanserle Mücadele için brokoli Brokoli, özellikle meme kanseri için istisnai antikanser özelliklere sahiptir. Glukozinolatlar, özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir