Karela'nın (Acı Kabak) Mucizevi Faydaları

Karela’nın (Acı Kabak) Mucizevi Faydaları

Karela, yemek krallığındaki en sağlıklı sebzelerden biri. Antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle doludur. Sebze, turşu veya meyve suyu olarak yenilebilir. Acı kabak düzenli tüketiminin birçok faydası vardır. Karela’nın bazı sağlık yararlarına bakalım.

 1. Diyabet için iyi

Acı kabak, insüline benzer çalışan bir bileşiğe sahiptir. Aslında, ‘Karela ve diyabet’ sıklıkla birarada toplanıyor! Hem kan glikoz seviyelerini düşürür Tip I ve Tip II diyabet . Bir bardak karela suyu tüketmek o kadar etkilidir ki, diyabet hastalarının ilaç dozlarını azaltmaları gerekir.

 1. Cilt ve saç için iyi

Karela, cilt için faydalı olan antioksidanlar ve A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Yaşlanmayı azaltır ve sivilce ile cilt lekeleriyle savaşır. Saçkıran, sedef hastalığı ve kaşıntı gibi çeşitli cilt enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır . Karela suyu saça parlaklık katar ve kepek, saç dökülmesi ve ayrık uçlarla savaşır.

 1. Karaciğer temizleyici

Acı kabak karaciğer dostu ve detoksifiye edilir. Karaciğer enzimlerini güçlendirir ve karaciğerde alkol birikimini azalttığı için akşamdan kalma için iyi bir tedavidir. Mesane ve bağırsak da karela tüketmekten yararlanır.

 1. Sindirim için iyi

Karela lif doludur ve bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olur. Kabızlığı giderir ve mideyi kapatır.

 1. Kardiyak Sağlığı Geliştirir

Acı kabak LDL’yi (kötü kolesterol) azaltır ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. Lif ayrıca arterlerin tıkanmasına yardımcı olur.

 1. Kanserle Mücadele

Karela bağışıklık sistemini güçlendirir ve alerji ve enfeksiyonları önler. Ancak en büyük yararı, kanserle savaşmasıdır. Kanser hücrelerinin çoğalmasına karşı çalışır ve tümör oluşumunu durdurur. Meme, kolon ve prostat kanseri riski, düzenli olarak acı kabak tüketiminden sonra büyük ölçüde azalır.

 1. Ağırlık yönetimi

Karela, düşük kalorili ve lif bakımından zengin olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Vücutta yağ depolayan yağ hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini durdurur. Metabolizmayı arttırır ve antioksidanlar, vücudun detoksifiye edilmesine yardımcı olarak yağda azalmaya yol açar.

 1. Yaraları iyileştirir

Karela yoğun iyileştirici özelliklere sahiptir. Kan akışını ve kanın pıhtılaşmasını kontrol eder, bu da yaraların daha hızlı iyileşmesine ve enfeksiyonlardaki azalmaya yardımcı olur.

 1. Kan temizleyici

Karela, yüksek miktarda antioksidan içerir ve bu, bozuk kanla ilgili birçok sorunu tedavi etmesine yardımcı olur. Acı kabakların düzenli olarak tüketilmesi cilt, saç ve kanser problemlerinde iyileşmeye neden olur. Ayrıca, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

 1. Vücuda enerji verir

Vücudun dayanıklılık ve enerji seviyeleri düzenli karela tükettikten sonra kayda değer bir gelişme göstermektedir. Hatta uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur ve uykusuzluk gibi uyku sorunlarını azaltır.

 1. Gözlere Faydaları

Karela A vitamini bakımından zengindir ve kataraktı önler ve görüşü güçlendirir. Koyu halkaları bile aydınlatır.

İshal ve mide ağrısı önlemek için karela tüketimini orta. Ayrıca, hamile kadınlar rahim kasılmalarına yol açtığı için karela tüketmekten kaçınmalıdır.

Rastgele Haber

Brokoli’nin 10 Faydası

1. Kanserle Mücadele için brokoli Brokoli, özellikle meme kanseri için istisnai antikanser özelliklere sahiptir. Glukozinolatlar, özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir