Kadınlarda Kalp Krizi ve Belirtileri

Kalp hastalığı söz konusu olduğunda, birçok insan bunu sadece erkekleri etkileyen bir durum olarak düşünür. Ancak, kalp hastalığının Türkiye’de kadınlar için olduğu kadar erkeklerde de bir numaralı ölüm sebebi olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Kalp hastalığı, tüm biçimlerde, kadınlar arasında yılda 400.000’den fazla ölümden sorumludur – bütün kanser türlerinden daha fazla. Her ne kadar kalp sağlıklı beslenme, egzersiz ve sigarayı bırakma konusundaki yeni araştırmalar son 30 yıl içinde erkekler arasında kalp hastalığı oranlarını azaltmış olsa da, Ulusal Hemşirelik Enstitüsünün bir raporuna göre, kadınlardaki oranlar listenmedi

Burada, kadınların daha akıllı olmalarına yardımcı olacak en önemli soru ve konuları ele alacağız.

“Kalp” veya “kardiyovasküler hastalık” tam olarak nedir?

Kalp veya kardiyovasküler hastalık, aslında kalp ve vücudun damar sistemlerinin farklı hastalıklarını kapsayan bir terimdir. Kalp hastalığı türleri şunlardır:

 • Koroner arter hastalığı (KAH) kalp hastalığının en sık görülen şeklidir. CAD, kalbe oksijen ve besin besleyen koroner arterlerin daralması veya tıkanması sonucu ortaya çıkar. Bu, göğüs ağrısı (anjina), kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ve hatta ani ölüme neden olabilir.
 • Konjestif kalp yetmezliği , kalp kası zayıfladığında ve kanı daha etkin şekilde pompalayabildiğinde ortaya çıkar. En sık görülen semptomlar nefes darlığı, yorgunluk veya bacakların şişmesidir. Konjestif kalp yetmezliği genellikle kalp krizinden kaynaklanan kalp kası hasarının bir sonucudur.
 • Kalp aritmi veya anormal kalp atışı, kalbin etkili şekilde pompalanmasını önlüyorsa sağlığı tehdit edici olabilir. Bu durumda, bir aritmi konjestif kalp yetmezliğine katkıda bulunabilir veya ani kardiyak ölüme neden olabilir.
 • İnme , beyne kan getiren kan damarlarının daralması veya tıkanması sonucu ortaya çıkar.
 • Periferik vasküler hastalık (PVD) çok benzerdir ancak bacakların arterlerinde ortaya çıkar.
 • Valvüler hastalık, kalbin hasarlı veya arızalı valflerini ve anevrizma anlamına gelir; bir atardamarın ciddi şekilde tıkanmış ve sertleşmiş atardamarlardan dolayı zayıflamış bir arter duvarından kaynaklanan anormal genişlemesi veya şişmesidir.

Kalp krizi nedir?

Koroner arterler kalbe kan ve oksijen getirir. Kalbin bir kısmına kan akışı yeterince engellenirse ve kalp oksijene aç kalırsa, kalp hücreleri ölür ve kalp kasının bir kısmı hasar görür veya ölür, bu kalp krizi ile sonuçlanır – daha resmi olarak miyokard enfarktüsü olarak bilinir.

ABD’de kadınlarda kalp hastalığı ne kadar yaygındır?

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, her üç kadın yetişkinde birden fazlasının bir çeşit kalp-damar hastalığı (CVD) var. 1984’ten başlayarak, kadınlar için CVD ölümlerinin sayısı erkeklerin ölümlerini geçmeye başladı. Araştırmalar, kalp krizi geçiren kadınların olayın bir yılında erkeklerle karşılaştırıldığında ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve ani kalp olaylarından ölen kadınların yüzde 64’ünün önceki semptomlarının olmadığını gösteriyor.

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Kadınlarda kalp krizi semptomlarını tanımak, her zaman erkekler için olduğu kadar net olmayabilir. Kadınların dikkatini çekmesi gereken sorun belirtileri olan en belirgin belirtiler şunlardır:

 • Bir kaç dakikadan fazla süren göğsün ortasındaki basınç, gerginlik, dolgunluk ve rahatsızlık,
 • Omuz bıçakları, boyun, üst sırt, çene veya kollar arasında omuzlara yayılan ağrı veya basınç
 • Çene veya boğaz ağrısı
 • Göğüs ağrısı kırma
 • Nefes darlığı ve nefes almada zorluk
 • Bulantı ve / veya baş dönmesi
 • Soğuk ter, solukluk
 • Ezici yorgunluk veya zayıflık
 • Karın ağrısı

Kadınlar genellikle yanlışlıkla sadece şiddetli göğüs ağrısının kalp krizi belirtisi olduğunu ve tıbbi bakım aramayı geciktirdiğini düşünüyorlar. Bedenini ve iyi hissetmediğini biliyorsun. İhtiyacınız olan ve hak ettiğiniz tıbbi yardım isteyin.

Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Kalp yanığı mı? Çekti bir kas? Yorgunluk? Sadece bu acı nedir ve ne anlama geliyor? Kadınlar için kalp krizinin belirti ve semptomlarının farkında olmaları önemlidir, ancak daha da önemlisi – ağrının geçmesini beklemeyin. Yardım aramak. Ne yazık ki, kadın semptomların tamamını veya yalnızca bir veya ikisini yaşayabilir. Kalp krizi geçirip geçirmediğinizden emin olmanın tek yolu bir doktor tarafından muayene edilmek ve elektrokardiyogram (EKG) gibi testlerden geçmektir.

Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız hemen yardım isteyin ve 112’i arayın. Bilincini kaybetme riskini taşıdığınızdan, kendinizi bir hastaneye götürme şansını kaçırmayın. 112 operatörüne ve sağlık görevlilerine kalp krizi belirtileri yaşadığınızı söyleyin. Söylemekten korkma. 2009 Penn Medicine araştırması, hastane öncesi bakımda kesin cinsiyet eşitsizliği olduğunu ve göğüs ağrısı olan kadınların, sağlık görevlilerinden uygun tedaviyi alma olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Hastanede kaldıktan sonra kalp krizi geçirip geçirmediğinizi öğrenmek için bir EKG ve / veya kan enzim testi yaptırdığınızdan emin olun.

Risk faktörlerini ve semptomlarını bilerek, kalp akıllı yaşamını yaşamaya başlayabilirsiniz.

 

Rastgele Haber

Tekrarlayan Mide Ağrısının Arkasındaki Nedenler Nelerdir?

Mide ağrısı, sık görülen ve sinir bozucu bir sıkıntıdır ve hepimize de oldu. Genellikle, mide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir