Hamilelik Sırasında Kendinizi COVID-19’dan Nasıl Korursunuz?

Çoğu hamile kadın gibi, zamanınızın bir kısmını belki de çoğunu yeni bebeğe hazırlanmak için harcıyorsunuz. Doğum ve doğum planlamasına kadar, bebeklerimizin doğumuna kadar geçen haftalar ile aylar arasında çok fazla dengeleyecek, düşünecek şeyiniz var.

Son birkaç hafta içinde, kendinizi ve büyüyen bebeğinizi COVID-19 enfeksiyonu tehdidinden korumak için, yaptığınız birçok planı düzeltmek veya iptal etmek zorunda kalmış olabilirsiniz.

Bu enfeksiyon hakkında hala çok şey öğrenmekte olduğumuzu hatırlamak çok önemlidir. Ayrıca hamile kadınların ve bebeklerinin sağlığı için riskler hakkında hala çok sınırlı bilgi bulunmaktadır. Zamanla, çok daha değerli bilgiler öğreneceğiz ve muhtemelen zaman içinde gebelerimizi ve bebeklerimizi korumanın yeni yollarını bulacağız. Şimdiye kadar bildiklerimiz:

Gebelik ve COVID-19

Şu anda, virüsün solunum damlacıkları (bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında) ile kişiden kişiye yayıldığını ve bu damlacıkların vücudunuza ağzınızdan, burnunuzdan veya gözlerinizden girdiğini biliyoruz. Bu damlacıkların temas edebileceği bir yüzeye dokunduğumuzda ve sonra kendi yüzlerimize dokunduğumuzda da yayılabileceği bildirilmektedir. Havada asılı kalan parçacıklardan bulaşabildiğine dair de bazı kanıtları da vardır ve araştırmacılar hala insanların bu parçacıklarla temas yoluyla enfekte olup olamayacağını anlamaya çalışmaktadır. 

Virüs, amniyotik sıvıda (bebeğin içinde bulunduğu anne karnındaki sıvı) veya anne sütünde bulunmamıştır.

Gebe kadınlar COVID-19’dan kaynaklanan komplikasyon açısından yüksek riskli mi?

Elimizdeki sınırlı bilgiden, hamile kadınların genel popülasyona kıyasla COVID-19 ile enfekte olma olasılığının veya virüsden ciddi komplikasyonlara  sahip olma olasılığının daha yüksek olup olmadığını hala bilmiyoruz. Çelişkili raporlar gelmeye devam ediyor. 

Hamilelik sırasında bağışıklık sistemlerimiz, hormon seviyelerimiz ve dolaşım sistemlerimiz bebeğimizi beslemek için değişir. Bu değişikliklerin bazıları bizi enfeksiyonlardan kaynaklanan komplikasyonların olasılığını artırmaktadır. Gebe kadınlar, genellikle grip gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarından veya SARS ve MERS gibi diğer koronavirüslerden daha ciddi hastalıklara ve komplikasyonlara sahiptir, ancak şimdiye kadar COVID-19 için durumun böyle olup olmadığından emin değiliz. 

Çoğu hamile kadın için semptomların hafif ila orta kategoride olduğu konusunda iyimser olmak için bazı nedenler vardır, bu da hamile olmayan kadınlarda gördüğümüze benzerdir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında yüksek ateş ilk trimesterde büyüyen bir bebeğe zarar verebilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız ve doktorunuzla irtibatta kalmalısınız. 

COVID-19 enfeksiyonunu önlemek için ne yapabilirim?

Yapabileceğimiz en önemli şey, mümkünse enfekte olmaktan kaçınmaktır. Yani sosyal mesafeyi korumak en başta geliyor. Kesinlikle gerekli olmadıkça, etrafta başka insanların olduğu yere gitmeyin – bunlar bakkal, market, doktor ofisleri, hastaneler, toplu alanlar ve kalabalık parkları içerir. Bu süre zarfında seyahat etmeniz veya ‘baby shower’ yapmanız önerilmez, çünkü bunlar virüse maruz kalma riskinizi artırabilir.

Ayrıca, güçlü el hijyeni uyguladığınızdan emin olun – ellerinizi  en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın – ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalın ve maruz kalma durumunuzu diğer insanlarla sınırlandırın. Mendil veya peçeteye hapşurun ve hemen kullanılmış olanı atın. 

Kendimizi olabildiğince sağlıklı tutmak önemlidir. Bu, besleyici yemekler (işlenmemiş gıdalar) yemek, aktif kalmak (yoga, pilates veya yürüyüş), kendinize tam bir gece uykusu için yeterli zaman vermek, stresi yönetmek (sevdiklerinize ulaşmak) anlamına gelir. Özellikle stresi yönetmekte zorlanıyorsanız, bir psikolog veya psikiyatristten yardım isteyebilirsiniz. Bol su içmek ve sigara içenlerden kaçınmakta ayrıca çok önemlidir.

Unutmayın! Kendimizi korumak, bebeklerimizi korumanın anahtarıdır.

Rastgele Haber

Evde hijyenin yolu banyolardan geçiyor

Banyolar, evlerimizde daha çok su ile temas ettikleri ve içinde tuvaletlerin de bulunması ile birlikte temizlendiğinden gerçekten emin olmamız ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir