Ana Sayfa / Şifalı Bitkiler / Brokoli’nin 10 Faydası
10 - Detoksifikasyon için brokoli Brokoli ve özellikle brokoli filizlerindeki fitocheimcals, kanserojenleri detoksifiye etmeye ve korumaya yardımcı olur.

Brokoli’nin 10 Faydası

1. Kanserle Mücadele için brokoli

Brokoli, özellikle meme kanseri için istisnai antikanser özelliklere sahiptir. Glukozinolatlar, özellikle indol-3-karbinol ve sülforafan olarak bilinen brokoli bileşikleri, meme kanseri ile ilişkili östrojen tipinin (2-hidroksisitron) atılımını arttırır.

Bu sülfür içeren bileşiklerin meme kanseri ve prostat kanseri ile mücadeledeki sağlık yararlarını araştıran çok sayıda çalışma vardır. Araştırmalar, sülforafanın meme kanseri ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğunu ortaya koydu. Brokoli içindeki fitokimyasal sülforafan, kanser hücrelerini seçerek hedefler ve öldürür ve sağlıklı prostat hücrelerine dokunulmaz bırakır.

Brokoli içindeki sülforafan, HDAC (histon deasetilaz) enzimlerinin bir inhibitörüdür. HDAC’ler, diğer şeylerin yanı sıra DNA’ya erişimi etkileyen ve tümör baskılayan genler gibi spesifik genlerin ifade edilip edilmediğine dahil olan bir enzim ailesidir. Kanser hücrelerinde anormal hücre büyümesini önlemeye yardımcı olan bir dizi mekanizmadan kaçınılır. HDAC inhibitörleri susturulmuş genlerin “açılmasına” yardımcı olur ve normal hücresel fonksiyonu onarır.

2 – Artrit (Eklem Hastalığı) için brokoli

Çalışma sonuçları, brokoli içinde sülforafan olarak bilinen bir bileşiğin osteoartritin ilerlemesini önleyebileceğini veya yavaşlatabileceğini göstermektedir. Ekleme zarar veren bir enzimin sülforafan tarafından bloke edildiği keşfedildi.

3 – Sağlıklı kemikler için brokoli

Brokoli, kemik sağlığını iyileştirmede açıkça rol oynadığı gösterilen zengin bir K vitamini kaynağıdır. Araştırmalar, K vitamininin osteoporozlu kişilerde kemik mineral yoğunluğunu artırabileceğini ve kırık oranlarını azaltabileceğini göstermiştir. K ve D vitaminlerinin kemik yoğunluğu üzerinde sinerjik olarak çalıştığına dair kanıtlar vardır. Kalsiyum dengesi K Vitamini’nden de olumlu etkilenir.

4 – Kolesterol için brokoli

Bir çalışma, bir brokoli ve karnabahar suyu içen hafif ila orta LDL kolesterol seviyesine sahip kişilerin LDL kolesterol seviyelerinde bir azalmaya sahip olduğunu göstermiştir.

5 – Sağlıklı bir kalp için brokoli

Epidemiyolojik çalışmalar, brokoli tüketiminin azalmış koroner kalp hastalığı mortalitesi riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar ayrıca sülforafanın, arterleri iltihaptan koruyan Nrf2 adlı bir proteini aktive ettiğini ve brokoli’nin en iyi diyet sülforafan kaynağı olduğunu keşfettiler.

6 – Ülserler için brokoli

Brokoli içindeki sülforafan, gastrit, özofajit ve asit hazımsızlığı gibi diğer mide rahatsızlıkları ile birlikte mide ülserlerine neden olan Helicobacter pylori bakterisinin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasında da etkili olabilir. Antibiyotiklere dirençli bulunan bakteri suşları bile brokoli varlığında etkili bir şekilde azaldı.

7 – Brokoli bağışıklık sistemini güçlendirir

Sülforafanın, araştırmacıların bağışıklık sisteminin yaşa bağlı düşüşünü geri kazandırdığını gösterdiği Nrf2 proteinini aktive ettiğini zaten biliyoruz.

8 – Sağlıklı gözler için brokoli

Brokoli ayrıca yaşa bağlı maküler dejenerasyonun gelişimini önleyerek vizyonun korunmasına yardımcı olabilecek önemli miktarda lutein sunar, çünkü bu karotenoid retinada yoğunlaşır ve burada hasara karşı koruma sağlar.

9 – Cilt için brokoli

Brokoli filizi ile ekstrakte edilen topikal olarak uygulanan sülforafanın UV radyasyonuna ve cilt kanserine karşı koruduğu gösterilmiştir.

10 – Detoksifikasyon (Toksinlerin Temizlenmesi) için brokoli

Brokoli ve özellikle brokoli filizlerindeki fitocheimcals, kanserojenleri detoksifiye etmeye ve korumaya yardımcı olur.

Check Also

Defne yaprağının yararları ve zararları nelerdir?

Ana vatanı Asya olan Defne yaprağı , İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye gibi Akdeniz kıyılarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir