Başa Bela Hastalık Sinüzit

Başa Bela Hastalık Sinüzit

Hemen hemen hepimiz bir kere bile olsa duymuşuzdur bu illet hastalığı. Kimi zaman ‘sinüslerim doldu başım çok ağrıyor’ şeklinde, kimi zaman ‘ben terlememeliyim sinüzitim var benim’ şeklinde. Sonuç olarak son zamanların en can sıkıcı hastalıklarından birisi olmayı başardı sinüzit. Peki nedir bu sinüzit?

Sinüzit nedir?

Rinosinüzit ismiyle de anılan bu hastalık genel olarak sinüslerle burun boşluğu arasında bulunan boşlukların şişmesi sonucu ortaya çıkar. Sinüslerin hastalıklara karşı reaksiyon göstermesi sebebiyle sinüs dokuları şişer ve burun ile iletişim tam sağlanamaz. Sonuç olarak bizlerde ‘burnum tıkalı nefes alamıyorum’ deriz. Sinüzitin ne olduğunu az çok anladık ama bu sinüs nedir?

Burun ve çevresinde ki kemiklerin içlerinde bulunan boşluklu süngerimsi yapıdır aslında sinüs. Burun, göz ve yanakların arkasında bulunan bazı kanallar yardımıyla buruna açılan ve burun boşluğunda bulunan havayı ısıtıp nemlendiren aynı zamanda filtreleyen yapıya sinüs denir.  Eğer burun ve sinüs arasında bulunan kanallar tıkanır ya da enfeksiyon kaparsa iste o zaman hem baş ağrısı hem de nefes almaktan zorlanılan bir buruna sahip olmak kaçınılmazdır.

Peki sinüzitin belirtileri nelerdir?

*Yüz ve göz çevresinde basınç ve şiddetli ağrı

*Burunda bulanık ve renkli akıntı

*Öksürük

*Dişte ağrı

*Yorgunluk, halsizlik

*Tıkanık burun

*Kulakta tıkanıklılık hissi

 

Sinüzit hastalığı, süresi ve tiplerine göre değişkenlik gösterebilir. Süresine göre akut ve kronik olarak, etken olarak ise viral ve bakteriyel olarak sınıflandırılabilir. Akut sinüzitte belirtiler dört haftadan daha kısa sürede kaybolur ve bir sorun teşkil etmez. Kronik sinüzit ise 3 aydan daha fazla sürede etkisini gösterir. Akut sinüzitler genellikle soğuk algınlığı ile başlar ve bakteriyel enfeksiyonla birlikte ilerler. Kronik sinüzitte ise dokularda bulunan şişliğin ve enfeksiyonun asıl neden olduğu düşünülür.

Sinüzit tanısı, hekimin hastanın şikayetlerini dinlemesi ve fiziki muayenenin ardından konulabilir. Fakat bazı durumlarda Bilgisayarlı Sinüs Tomografisi, Alerji testi ve Burun Salgı Örneklemesi istenebilir. Peki sinüzitin tedavisi nasıl yapılır?

Sinüzit semptomlarını yok etmek, burun tıkanıklığını gidermek ve alerjik nedenler görüldüğünde alerjiyi kontrol altına almak amaçlı ilaç tedavisi uygulanabilir. Hekimin tavsiyesiyle bakteriyel etkinin yok edilmesi için antibiyotik kullanılabilir. İlaçsız olarak tedavi yöntemleri ise, burun içerisini tuzlu su ile yıkamak ve nemli hava solumak denebilir. Eğer ki bu iki tedavi yönteminden de istenilen sonuç alınamaz ise, cerrahi müdahale yapılabilir. Endoskopik sinüs cerrahisi yöntemiyle burun ve sinüsler arasında bulunan kanallar cerrahi müdahale yardımı ile genişletilebilir.

Rastgele Haber

Kadınlarda Kalp Krizi ve Belirtileri

Kalp hastalığı söz konusu olduğunda, birçok insan bunu sadece erkekleri etkileyen bir durum olarak düşünür. Ancak, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir